Forum Gimnastycy.pl
Rozciąganie - Wersja do druku

+- Forum Gimnastycy.pl (https://gimnastycy.pl/forum)
+-- Dział: Trening start ! (https://gimnastycy.pl/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Trening (https://gimnastycy.pl/forum/forum-67.html)
+--- Wątek: Rozciąganie (/thread-1072.html)

Strony: 1 2


Rozciąganie - armpower - 2014-07-09

Cześć
Interesuję mnie jak wygląda typowe rozciąganie w gimnastyce.
Z tego co widziałem na filmikach żaden z gimnastyków nie ma problemu z sztywnym ciałem, szpagat czy rozjechana żabka to dla nich nie problem, chociaż w jak widziałem filmy i zdjęcia z rozciągania kobiet to się przeraziłem, wiem że kobiety są bardziej elastyczne ale bez przesady Smile.
Ogólnie jak wygląda typowy trening rozciągania ? ile czasu ? ile razy w tygodniu ? i jaką metodą ?


RE: Rozciąganie - Newcio - 2014-07-09

powinien występować na każdym treningu przed treningiem głównym, lub/dodatkowo po treningu, generalnie rozciąganie w gimnastyce sportowej zamyka się na rozciąganiu:

- obręcz barkowa
- skłony w przód i w tył
- szpagaty

Wszystko zależy od czasu 15-30 czasem 40 minut jeśli jest akcent na rozciąganie np. w okresie przygotowawczym

Każdy "dział" składa się z kilku ćwiczeń 2-3 serie, 3-5 powtórzeń od 10 do 30 sekund wytrzymania, czasem więcej w zależności jaki element, np. siad już w pełnym szpagacie i przekręcanie bioder trwać może kilka minut. Często występuje też dynamiczne rozciąganie wykonując różnego rodzaju wymachy.


RE: Rozciąganie - armpower - 2014-07-09

A co uważasz o rozciąganiu na zakończenie dnia, chodzi mi po ciężkiej fizycznej pracy, tak godzinę przed spaniem sesja rozciągania ?


RE: Rozciąganie - Newcio - 2014-07-10

stretching czyli wyrównywanie napięcia mięśniowego jak najbardziej. Czy coś więcej w sensie dłużej nigdy nie zaszkodzi, jeśli będziemy robić rozciąganie w obrębie do 30 sekund w danej pozycji statycznej, inaczej regularne rozciąganie może doprowadzić do uszkodzeń i wielodniowych bólów mięśniowych


RE: Rozciąganie - armpower - 2014-07-11

a jakie polecasz ćwiczenia rozciągające na plecy tak aby móc myśleć o wysokiej poziomce ? i coś na dwugłowe uda ?


RE: Rozciąganie - Struc - 2014-07-11

podłączam się do pytanie
jakie ćwiczenia na pogłębianie skłonu, nie mam wygórowanych ambicji Smile po prostu chciałbym swobodnie dotykać końcami palców ziemi przy zablokowanych kolanach


RE: Rozciąganie - Newcio - 2014-07-12

- ćwiczenia w skłonie z pomocą współćwiczącego
- pogłębianie ( taki ruch jak w niewielkim zakresie jakbyś w siadzie prostym wycierał szmatką podłogę ),
- przytrzymanie statyczne w skłonie samemu/przy drabinkach w chwycie za nie
- i różne kombinacje, z jedną nogą ( strzałka ), w rozkroku
- z nogami na drabinkach ( na 3-cim szczeblu ),
- leżenie przewrotne - głowa przy drabinkach i stopy na szczebelek, im niższej damy stopy na szczebelek o prostych nogach tym lepiej
- skłon ze stania, w oparciu o drabinki plecami ( moje ulubione ćwiczenie wymyślone przeze mnie ), dajemy dłonie jak najniżej i przy pomocy drabinek schodzimy jak najniżej jednocześnie stopy dajemy blisko drabinek, można dozować napięcie


RE: Rozciąganie - rafal - 2014-07-12

ja zacząłem testować metodę opisywaną przez Ido Portal jako "Loaded Progresive Stretching".

Cytat:Basically - use resistance to fight against, increase training variables such as amount of resistance, time under tension, number of reps and total volume and make sure to progress these variables and your flexibility will progress along side.

Sommer też stosuje rozciąganie z obciążeniem co widać w jego programach i np tutaj:



RE: Rozciąganie - armpower - 2014-07-12

Pytanie czy takie rozciąganie jest zdrowe, maksymalnie rozciągnięty jest i ma ciężar, chociaż dawni siłacze robili martwy ciąg z zaokrąglonymi plecami, i nie narzekali na ból.


RE: Rozciąganie - rafal - 2014-07-12

To działa na tej samej zasadzie co dociskanie przez partnera i co jest stosowane od dziesiątek lat w gimnastyce wyczynowej. Tu jest ta przewaga, że robisz to stopniowo i z dokładnie określonym obciążeniem (partner nie dociska zawsze tak samo).
Twoje ciało dzięki grawitacji jest też obciążeniem (tylko mniejszym) przy zwykłym skłonie. A przecież zawsze jak trenujesz to starasz się to obciążenie zwiększać.
Jak ze wszystkim - zdrowy rozsądek jest niezbędny żeby sobie krzywdy nie zrobić.

tu jest w skrócie opisane o co chodzi https://www.gymnasticbodies.com/forum/topic/16766-loaded-progressive-stretching/?p=161364

tak to mniej więcej wygląda: