Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak wygląda rdzeń treningu gimnastyka?
#1

Hej, poczytałem trochę wątków na forum i sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem, jednak mam jedno pytanie. Mianowicie z tego wątku dowiedziałem się że najlepiej trenować do 5 powtórzeń w serii dla siły. I że ogólnie po przekroczeniu tej liczby powt lepiej przejść do trudniejszego elementu/ćwiczenia.

Natomiast w poście na temat drążka autor uważa, że lepiej zamiast obciążenie do podciągania wykonywać np. podciąganie w poziomce, by kształtować wytrzymałość. Generalnie podkreśla znaczenie wytrzymałości w gimnastyce.

I te dwie myśli z postów wymagają dla mnie domówienia. Czy w takim razie siłę warto zwiększać w bazowych ćwiczeniach tylko do pewnego stopnia, a póżniej jedynie utrudniać owe ćwiczenie kształtując wytrzymałość? No i jak wygląda praca nad wytrzymałością u gimnastyka? Bo przecież nie wykonujecie pompek na maksymalną ilość powtórzeń.

Z tego co czytam więc rdzeniem treningu gimnastyka są ćwiczenia kształtujące wytrzymałość poprzez izometrię i złożone ćwiczenia koncentryczne (na pewnym poziomie rezygnując z dalszej pracy nad siłą bazową). Poprawcie jeśli się mylę.
#2

W gimnastyce, podobnie jak w większości sportów wytrzymałość jest najważniejsza. Na zawodach nie prezentuje się pojedynczych umiejętności siłowych tylko układy trwające 1 - 1,5 minuty. Dlatego na rozwój wytrzymałości kładzie się największy nacisk.

Siły w gimnastyce nie buduje się przez pompki, służą one bardziej do rozwoju wytrzymałości i często stosuje się je w wersjach przygotowujących stawy do większych obciążeń (czyli w wersji z pracą na prostych ramionach). Podstawowe ćwiczenia na siłę w gimnastyce to:
wspinanie po linie, pompki w staniu na rękach, ugięcia ramion na poręczach w różnych wariantach w tym z zamachem, amerykany itp.

Oczywiście stosuje się całe mnóstwo ćwiczeń na wzmocnienie korpusu i mięśni posturalnych tzw. sylwetki, oraz na siłę nóg. Temat jest generalnie bardzo rozbudowany.
#3

(2017-04-26, 18:35)Rafał Mu. napisał(a):  No i jak wygląda praca nad wytrzymałością u gimnastyka?
Męczy się obwody na koniec treningu Big Grin
#4

(2017-04-27, 09:59)zahir napisał(a):  Podstawowe ćwiczenia na siłę w gimnastyce to:
wspinanie po linie, pompki w staniu na rękach...

No spoko, ale jak ktoś robi po 20 pompek w staniu na rękach i wspina się po linie na Tarzan, to raczej już nie jest trening typowo siłowy. A zakładam że gimnastyk z doświadczeniem nie ma problemu z tymi ćwiczeniami. Czy w takim wypadku dokłada się obciążenie? A może po prostu już tylko kształtuje się wytrzymałość?
#5

No bo się pogmatwało.

Słowo "siła" nie zawsze oznacza siłę maksymalną. Siłę maksymalną w gimnastyce się osiąga przy ćwiczeniu elementów, ale ta siła nie jest celem, tylko efektem ćwiczenia różnych elementów. A gdy na sali gimnastycznej mówią na koniec treningu, że teraz czas na siłę, to się robi obwody na wytrzymałość siłową.

Gimnastyka to generalnie nie jest sport siłowy.

Celem treningu są elementy, potem ich układy, żeby opanować element potrzebujesz siły, a żeby zrobić cały układ potrzebujesz wytrzymałości (oczywiście w bardzo ogromnym uproszczeniu).

To takie typowe dylematy osób niezaznajomionych z tematem.

Jeżeli interesuje Cię metodyka budowania siły maksymalnej, to absolutnie największą i najlepszą widzę w tym zakresie znajdziesz wśród trójboistów, bo tam siła maksymalna jest głównym celem. Wink
#6

Ok, dzięki. Już wszystko jasne


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości