Gimnastyka – zajęcia ruchowe dla dorosłych

W USA, Niemczech, Kanadzie, Chinach, Japonii, Australii oraz wszędzie tam, gdzie rozwój fizyczny jest promowany w zasadzie od wieku szkolnego, gimnastyka jest podstawowym elementem lekcji wychowania fizycznego. Siłownie, zajęcia fitness, przemyślne koncepcje rekreacji mające na celu poprawę sylwetki przy użyciu sznurka, piłeczek do ściskania czy elektrycznych urządzeń ujędrniających ciało już dawno zeszły tam na drugi plan. Pod hasłem „Gimnastyka dla każdego” gimnastyczne i akrobatyczne sekcje sportowe przyciągają mnóstwo osób w różnym wieku, które dostrzegają, bądź już nabrały świadomości, że tylko prawidłowy i odpowiednio dobrany trening daje realne efekty.

W Polsce nie za wiele się działo w tym temacie do tej pory. Gimnastyka postrzegana jako sport wyczynowy, trudny, wymagający wręcz nieprawdopodobnych predyspozycji, siły i umiejętności, wydaje się być tylko dla wybranych, a dodatkowo należy ją trenować od dziecka. Jest to prawda, ale tylko wtedy, kiedy celem jest wzięcie udziału w mistrzostwach świata czy olimpiadzie. Zupełnie inaczej sprawa się ma z gimnastyką trenowaną rekreacyjnie, jako sposób zaspokojenia naturalnej dla człowieka potrzeby ruchu. Jako społeczeństwo rozwinięte, spędzające coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, czy to w pracy, przy biurku, czy w szkole na zajęciach, oddalamy się od fundamentalnego przeznaczenia wynikającego z budowy człowieka, czyli właśnie ruchu. Bardzo często młodzież i dorośli, a nawet już dzieci, mają wady postawy. Brak ruchu, wysiłku i treningu powodują, że podstawowy element motoryczny człowieka, czyli mięśnie i ścięgna, nie dość, że z trudem spełniają swoją funkcję, to dodatkowo nie chronią nas przed dolegliwościami wynikającymi właśnie z takiego stylu życia.

Dlatego bardzo dużo osób wraca do gimnastyki jako tej najbardziej podstawowej metody pracy nad swoim ciałem, ponieważ już sama metodyka treningów gimnastycznych wyklucza większość dolegliwości fizycznych wynikających z wad postawy czy nieprawidłowego lub niedostatecznego rozwoju mięśni. Osoby bardziej ambitne lub te, którym zależy na poprawie wyglądu, sylwetki czy siły, wybierają gimnastykę jako główny trening, który ma na celu zrealizowanie tych ambicji. Od zawsze panuje pogląd, że gimnastycy są uważani za najsprawniejszą i najlepiej wyglądającą pod względem fizycznym grupę sportową.

Poniższe wideo obrazuje, w jaki sposób odbywają się takie zajęcia i czym tak naprawdę jest „gimnastyka dla każdego”.

Komentarze z wideo:

To scena znana z milionów sal gimnastycznych w całym kraju. Dzieci zdobywają siłę, równowagę, umiejętności i koordynację. Gimnastyka to jeden z najstarszych sportów na świecie, obecnie już nie tylko dla dzieci. Dorośli na nowo odkrywają młodość na zajęciach gimnastycznych stworzonych właśnie dla nich.

Myślę, że ludzie szukają innych sposobów, żeby być sprawnymi. Chcą popracować nad gibkością i siłą, a w tym samym czasie chcą mieć z tego niezłą zabawę.

W jednej z sal gimnastycznych w Nowym Jorku ponad pięciuset dorosłych zapisało się na zajęcia gimnastyczne. Trzydziesto-, czterdziesto-, pięćdziesięcio-, nawet siedemdziesięciolatkowie zwracają się w stronę gimnastyki, traktując ją jako alternatywny trening.

– Jako dziecko byłam w drużynie gimnastycznej, byłam potwornie uzależniona od tego sportu. Wróciłam na salę w wieku 30 lat, potem ponownie w wieku lat 40.
– Dlaczego gimnastyka motywuje cię do tych powrotów?
– Myślę, że to kwestia tych wszystkich drobnych rzeczy, których brakuje, kiedy uprawia się inne sporty. Jest coś cudownego w byciu do góry nogami, w zdolności dostosowania ciała do różnych pozycji, czucia każdego ścięgna, jednocześnie nie robiąc sobie krzywdy.

– To, co tutaj robisz, jest przerażające dla 99 % osób w Twoim wieku! (stwierdzenie do 52-letniej Angeliny)
– Szczerze… jest parę osób w podobnym wieku w mojej grupie, więc nie jestem jedyną osobą, która lubi skakać, przebywać do góry nogami i mieć z tego zabawę.

httpv://www.youtube.com/watch?v=dNGt3pWihkg

X