2016 AT&T American Cup: 5 marca 2016

2016 AT&T American Cup: 5 marca 2016

Anna Kosieradzka – 05.03.2016

Piątego marca, równolegle do 7. Austrian Team Open, odbył się puchar AT&T American Cup.

Ku radości fanów na całym świecie, USA Gymnastics udostępnił stream na żywo na YouTub’ie. Stream pozostawiał nieco do życzenia: czasem urywał się obraz, czasem dźwięk, muzykę z ćwiczeń wolnych ledwo było słuchać, za to lądowania słyszeliśmy chyba lepiej niż sędzia liniowy. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja fanów z roku na rok się poprawia: mamy coraz więcej streamów i coraz częściej są one na żywo.

Te marcowe zawody, szczególnie w roku olimpijskim, są traktowane przez zawodników mniej jako ważny konkurs, a bardziej jako większy trening i sprawdzian przed Olimpiadą. Wszyscy chcą być w szczytowej formie nie dziś, tylko w sierpniu, więc nieco czasu na poprawki jeszcze jest. Toteż widzieliśmy dzisiaj niejeden upadek czy lądowanie na siedząco. Gospodyń to co prawda nie dotyczyło, ale już gospodarzy grawitacja nie oszczędzała: Sam Mikulak, który powrócił właśnie po kontuzji, jeszcze nie odbudował w pełni kondycji, a Donnell Whittenburg prowadził od początku, aż w ostatnim ćwiczeniu całych zawodów drążek wyśliznął mu się z rąk, i bach, przegrał z Ryohei Kato o ok. 0.3 punkta.

Tymczasem u pań…

Miejsce 9: Lorrane Oliveira 50.298

Brazylia poważnie się szykuje do Rio – niedawno Flavia Saraiva i Flavia Saraiva przeleciały pół świata na puchar w Baku, a dziś Lorrane walczyła ze światową śmietanką. Niestety nie był to jej dzień, zaliczyła kilka upadków, chociaż zaczęła dzień od dobrego skoku za 14.866.

Lorrane Oliveira(Zdjęcie: USA Gymnastics)

Miejsce 8: Tisha Volleman 52.666

Tisha miała jedne z niżczych poziomów trudności i raczej nie przyjechała walczyć o miejsce w pierwszej trójce. Są spore szanse zobaczyć ją w Rio w ramach drużyny (Holandia już ma kwalifikację), a tam bedzie mogła się skupić na swoich mocniejszych przyrządach.

Tisha Volleman(Zdjęcie: USA Gymnastics)

Miejsce 7: Tabea Alt 54.399

To był debiut miedzynarodowy młodej Niemki jako seniorki, i można go zaliczyć do bardzo udanych. Siódme miejsce na pierwszy rzut oka nie powala, jednak na dobry początek Tabea pokazała dobrego DTY, a nikt trudniejszego skoku nie miał (7 dziewczyn na 9 zrobiło DTY). Później miała najtrudniejsze poręcze po Gabby. Równoważnię zaczęła bardzo ambitnie, po chwili jednak spadła i w tym momencie zdała się stracić sporo pewności siebie.

Jeszcze trochę pracy i doświadczenia, i z Tabei będzie naprawdę mocna zawodniczka. Już za 2 tygodnie zobaczymy ją na pucharze w Stuttgarcie, a w kwietniu prawdopodobnie na Test Evencie w Rio – więc doświadczenie się zbierze.

Miejsce 6: Mai Murakami 54.431

Mai jest seniorką od 2012 i może się pochwalić czwartym miejscem na ćwiczeniach wolnych na MŚ 2013 i szóstym w wieloboju na MŚ 2015, gdzie pomogła drużynie uzyskać kwalifikację olimpijską. Dziś pokazała dobry skok i dobre ćwiczenia wolne:

Miejsce 5: Carlotta Ferlito 55.598

Dwukrotna medalistka ME, walizki do Rio ma już spakowane. Dziś była zawiedziona, gdy zejście z poręczy wylądowała na siedząco, ale potem wykazała się silną psychiką pokazując świetną równoważnię, a następnie porwała publiczność energertycznym i dobrym technicznie występem na wolnych.

Miejsce 4: Amy Tinkler 55.932

Amy, drużynowa brązowa medalistka MŚ, znów pokazała, że dni Wielkiej Czwórki są policzone. Po skoku miała trzecie miejsce. Na równożanię wskoczyła robiąc szpagat, za co dostała gromkie brawa już na początku świetnego ćwiczenia. Jedynie na wolnych zaliczyła upadek, ale do formy olimpijskiej już naprawdę niewiele brakuje.

tinkler(Zdjęcie: USA Gymnastics)

Miejsce 3: Ellie Black 57.132

Ellie, obecna misztryni Kanady, olimpijka z 2012 i pięciokrotna medalistka PanAm 2015, miała dziś nieco problemów z perfekcyjnym wykonaniem, ale świetne skille i dobre opanowanie nerwów dały jej trzecie miejsce.

Elsabeth Black(Zdjęcie: USA Gymnastics)

Miejsce 2: Maggie Nichols 59.699
Miejsce 1: Gabrielle Douglas 60.165

Te dziewczyny po prostu wystąpiły, jakby ich zwycięskie MŚ były przedwczoraj. Żadnych upadków, żadnych większych zawachań, 2,5 punkta różnicy do kolejnej zawodniczki. Dzień jak codzień w amerykańskiej gimnastyce, a dla Gabby wresczie oficjalny puchar AT&T (w 2012 wystąpiła nieoficjalnie i jej wynik, chociaż najwyższy, nie dał jej formalnego tytułu). Wspaniały początek sezonu dla obu pań.

Margaret Nichols(Zdjęcie: USA Gymnastics)

att(Zdjęcie: USA Gymnastics)

X