Mistrzostwa Europy: 19-23 kwietnia 2017 – kwalifikacje

Anna Kosieradzka – 21.04.2017

Mistrzostwa Europy wróciły po 60 latach do Rumunii, i odbywają się właśnie w Kluż-Napoce. Wczoraj były eliminacje w GSK.

Oczywiście zaczynamy od naszych. Gabriela Janik zajęła 38. miejsce w wieloboju (na 75 zawodniczek), oraz eleganckie dziesiąte w skoku, a Alma Kuc 18. na poręczach.

17992219_10156108195629863_6246979766470550148_n [Zdjęcie: PZG]

Niestety, operatorzy wiele nam nie pokazali:
pl1 [Screenshot z Eurovision]

Gwiazdami wieczoru były oczywiście gospodynie. W wieloboju wystartowały dwie młode zawodniczki, Olivia Cimpian, Ioana Crisan, i mimi tremy obie zakwalifikowały się do finału. Starsze zawodniczki wystąpiły tylko na wybranych przyrządach, ale tam gdzie występowały, wystąpiły fantastycznie. Larisa Iordache zajęła 11 miejsce na poręczach, a na równoważni zajęła miejsce pierwsze (mistrzowsko odzyskuje równowagę w 0:45):

Catalina Ponor wybrała równoważnię (miejsce 4.) i ćwiczenia wolne: i tu niespodzianka. Układ miała piękny i został on początkowo oceniony na 13.566, radując publikę z miejsca w finale. Sędziowie jednak po kilku minutach zorientowali się, że brakowało w nim elementu akrobatycznego w przód. Za elementy w przód, tył i bok jest bonus 0.5 punkta, który niestety tu nie przysługiwał. Radość z finału okazała się więc przedwczesna.

W Rosji, Maria Paseka w ostatniej chwili zastąpiła Darię Spiridonovę, i pokazała, że jest już w pełnej formie po zeszłorocznej kontuzji pleców (która na szczęście obyła się bez operacji) – w kwalifikacjach na skoku zajęła miejsce drugie. Na froncie zawodniczek wieloboju nie było jednak różowo: owszem, Kapitonova i Melnikova weszły do finału, ale z miejsc 12 i 14, więc dość daleko od szans na podium. W Rosji widać ostatnio tendencję, że zawodniczki zaczynają karierę seniorek z fantastycznymi wynikami (wcześniej Grishina, Tutkhalyan), a później zdają się nie dawać rady presji i popełniają bardzo kosztowne pomyłki. (Melnikova nawet opublikowała przeprosiny dla swoich fanów.)

Wielka Brytania świętuje sukcesy, największym z nich będąc pierwsze miejsce Ellie Downie, która dodatkowo zakwalifikowała się do każdego finału. Na wolnych nie zawiodła Claudia Fragapane:

W sumie Wielka Brytania ma 9 miejsc w finałach, na 10 dostępnych.

Z Holandii przyjechały mistrzyni olimpijska na równoważni Sanne Wevers (2. miejsce za Iordache), Eythora Thorsdottir, Tisha Volleman i nowa Kirsten Polderman, z niezłymi wynikami (25. w wieloboju) mimo młodego wieku i wysokiego wzrostu:

Łącznie Holandia zajęła 6 miejsc w finałach.

Niemcy zdobyły 7 miejsc w finałach, w tym w wieloboju na pozycjach 3 i 6 (Tabea Alt i 28-letnia Kim Bui – GSK to jedna z niewielu okazji, gdzie wypada paniom wytykać wiek). Poniżej równoważnia tej pierwszej, z równą szóstką za trudność (druga pod tym względem po Larisie):

Francja to kojejna reprezentacja z powodem do zadowolenia, z 6 miejscami w finałach. Dobrze pokazały się zarówno sprawdzona Marine Boyer, jak i młodziczki Melanie de Jesus dos Santos i Coline Devillard. Poniżej skoki Coline, z trudnością 5.8 i 5.4 (Paseka i E. Downie miały obie 5.4+5.2):

Finały wieloboju GSK już dziś o 16h30 (program, godzina różnicy względem Polski). Livestream na http://www.eurovisionsports.tv/ueg/ .