Forum Gimnastycy.pl
Beta-alanina w gimnastyce - Wersja do druku

+- Forum Gimnastycy.pl (https://gimnastycy.pl/forum)
+-- Dział: Teoria Treningu Sportowego (https://gimnastycy.pl/forum/forum-33.html)
+--- Dział: Odżywianie (https://gimnastycy.pl/forum/forum-43.html)
+--- Wątek: Beta-alanina w gimnastyce (/thread-1090.html)



Beta-alanina w gimnastyce - Hannibal - 2014-07-25

Co sądzicie o Beta-alaninie, ktoś stosował, był zadowolony z podwyższenia się karnozyny ?

link:
http://biotechnologia.pl/archiwum/tajemnica-karnozyny,10165


RE: Beta-alanina w gimnastyce - zahir - 2014-07-26

Nie mam zielonego pojęcia. I biorąc pod uwagę jakie kontrowersje wywołuje każdy temat związany z odżywianiem i suplementacją obawiam się, że również ludzie z wiedzą i doświadczeniem niestety nie będą się garnąć do dyskusji Sad


RE: Beta-alanina w gimnastyce - Marcin88 - 2014-07-27

Stosowałem razem z kreatyną.. nie dała mi nic oprócz denerwujacego mrowienia..


RE: Beta-alanina w gimnastyce - Mrowek - 2014-07-30

"β-Alanina jest składnikiem dwupeptydu karnozyny (β-alanylo-L-histydyny), której biosynteza uzależniona jest od dostępności β-alaniny jako substratu. Karnozyna buforuje spadek pH związany m.in. z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie wysiłku. Z tego względu przyjmowanie β-alaniny zmniejsza zmęczenie fizyczne. Stwierdzono także zwiększenie wielkości całkowitej wykonanej pracy przy maksymalnej mocy (wysiłku) – o 13% po 4 tygodniach suplementacji i o 16% po 10 tygodniach. Poza tym β-alanina jest składnikiem innych biologicznie czynnych związków, np. kwasu pantotenowego peptydu anseryny. Z tego powodu jest składnikiem odżywek i mieszanek kreatynowych." (http://pl.wikipedia.org/wiki/%CE%92-Alanina)

Dwupeptydy to połączenia dwóch aminokwasów.

"Badania in-vitro i in-vivo wykazały, że karnozyna unieczynnia rodniki hydroksylowe, silnie dezaktywuje tlen singletowy, hamuje peroksydację lipidów a także obniża stężnie aldehydu dimanlonowego Ponadto wykazano silne działania buforujące, odgrywa istotną rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym. Okazało się, że karnozyna- poza „zmiataniem wolnych rodników” unieczynnia także toksyczne produkty działania wolnych rodników w komórce. Mowa tu o o niskocząsteczkowych aldehydach, które są toksyczne dla komórek (mogą bowiem przyczepiać się do białek, DNA i lipoprotein a tym samym powodować różnegpo rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu komórki). Aldehydy cukrowe potrafią przyłączyć się elementów komórkowych w tzw. Procesie glikacji, co prowadzi do powstania produktów AGEs. Karnozyna pełni więc rolę antyglikacyjną, chroniąc struktury komórkowe przed działaniem aldehydów." (http://biotechnologia.pl/archiwum/tajemnica-karnozyny,10165)

Innymi słowy zmniejsza negatywny wpływ wysiłku na organizm - przyśpiesza regenerację.
Nie stosowałem, kolega który jest kolarzem polecał, ale wolał bym się z nim rozmówić w tej kwestii jak efekty po stosowaniu.


RE: Beta-alanina w gimnastyce - Halin - 2014-08-03

Ja słyszałem tylko same pozytywy. Szybsza regeneracja, mniejsze zmeczenie ogólne podczas dnia, lepszy sen. Nawet psychicznie ludzie czuli się lepiej, bardziej spokojni i zrelaksowani, brali wiecej rzeczy na luzie. W połączeniu z dobra dieta i ewentualnie innymi odżywkami to na prawdę można iść dużo do przodu. Za miesiac sam wskakuje na cykl i bede stosował bez obaw. To nie narkotyki ze coś poważnego się nam może stać. Uważam że może tylko pomóc i to sporo, zwłaszcza jak ktoś mało sypia.


RE: Beta-alanina w gimnastyce - Sebastian - 2014-08-06

pic na wode fotomontaż, beta alanina stoowana jest przy odzywkach jedynie w celu uczucia "smyrania", nie ma sensu tego brac, chcesz regeneracji, dobra dieta i bcaa


RE: Beta-alanina w gimnastyce - FifciuRDM - 2015-01-09

Również suplementuję B-Alaninę. Kupiłem żeby sprawdzić to 'cudo'. Nie czuję żadnego działania poza tym mrowieniem. Żadnego wzrostu wydajności czy regeneracji.


RE: Beta-alanina w gimnastyce - Newcio - 2015-01-10

beta-alanina była stosowana przez moją ekipę przygotowując się do mistrzostw podciąganiu, dzięki niej między innymi zyskiwali możliwość podciągania z większym ciężarem z większą ilością razy. Daje szanse zwiększyć przy maksymalnych obciążeniach do 1-3 powtórzeń więcej