Forum Gimnastycy.pl
regeneracja - Wersja do druku

+- Forum Gimnastycy.pl (https://gimnastycy.pl/forum)
+-- Dział: Teoria Treningu Sportowego (https://gimnastycy.pl/forum/forum-33.html)
+--- Dział: Metodyka (https://gimnastycy.pl/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: regeneracja (/thread-358.html)

Strony: 1 2 3


regeneracja - rafal - 2013-09-13

Czy ktoś z was stosuje jakieś metody przyspieszenia regeneracji? Szczególnie interesują mnie metody "niesuplementowe" jak kąpiele solankowe, masaż (w tym foam roller), kąpiele lodowe, prysznic naprzemiennie zimny i ciepły, maści rozgrzewające/chłodzące, okłady z lodu itp.
Oczywiste sposoby jak sen też pomijajcie Smile

Interesuje mnie też jakie sposoby są stosowane w sporcie wyczynowym ze szczególnym uwzględnieniem gimnastyki oczywiście. Jak wygląda odnowa biologiczna w sporcie?


RE: regeneracja - kingsvid - 2013-09-14

Wg. mnie najlepiej działa masaż, chociaż wykonywany profesjonalnie sporo kosztuje... :p
Mam 2 razy w tygodniu rehabilitację na kolana, ale czasem, gdy przeciążę sobie przy treningu któryś mięsień to proszę rehabilitantkę o rozmasowanie - najczęściej masaż jest dosyć bolesny, ale ból mięśni znika 'jak ręką odjął' Smile

Ostatnio zacząłem też jeść więcej niż zwykle + ćwiczyć 'bardziej regularnie niż kiedyś' (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi... Big Grin) i zdaje mi się, że organizm lepiej reaguje na treningi Smile

Za to żadne maści ani kąpiele, czy też prysznic naprzemienny - niestety na mnie nie działają - nie zauważam po nich większych różnic, o ile jakiekolwiek. :p


RE: regeneracja - Brachu - 2013-09-14

Na co dzień tego nie stosuję ale jak tylko coś mnie boli przez kilka dni (głównie przedramiona, barki i plecy) to wchodzę do wanny z zimną wodą plus lodem. 30 minut leżenia i wszelkie bóle przechodzą. Na początku nie jest to za bardzo przyjemne i polecam zaczynać od kilku minut ale z czasem można się przyzwyczaić.


RE: regeneracja - Satetsu - 2013-09-14

Soft Tissue Work (Foam Roller/Tennis ball/Lacrosse ball), zimny prysznic od razu po treningu i przed spaniem (minimum 2minuty), rozciąganie statyczne relaksacyjne po treningu lub przed spaniem, najwięcej węglowodanów po treningu, codziennie rano Bio-Energizer Warm-Up Routine (wyszukaj na YT), nawet zwykły godzinny spacer może dużo zmienić, medytacja lub jakaś forma pasywnego/aktywnego odpoczynku (siedzenie przy kompie lub przed telewizorem się nie wlicza ; P Chodzi o coś w stylu granie na instrumencie, żonglowanie, wchodzenie na drzewo, rozciąganie dynamiczne itd.)

To są moje sprawdzone metody. Napisałem po angielsku to pierwsze żeby łatwo było wyszukać na w necie jak ktoś nie ogarnia tematu.


RE: regeneracja - zahir - 2013-09-14

U mnie sprawdzają się masaże, zwłaszcza jeśli są wykonywane przez specjalistę, których wcale nie jest tak dużoWink Poza tym sauna. Raz, że usuwa z ciała toksyny, dwa, że rewelacyjnie się po niej śpi, co nie jest bez znaczenia przy regeneracji.


RE: regeneracja - armpower - 2013-09-14

A u mnie, gorąca kąpiel , spacer przed snem, i w ciągu dnia yoga potrafi dodać energii i odprężyć a dodatkowo genialnie rozciąga i uspokaja Smile.


RE: regeneracja - Michał - 2013-09-16

(2013-09-14, 00:14)kingsvid napisał(a):  prysznic naprzemienny - niestety na mnie nie działają - nie zauważam po nich większych różnic, o ile jakiekolwiek. :p

Też stosowałem przez kilka miesięcy i nie zaobserwowałem żadnych korzyści.


RE: regeneracja - Jugger - 2013-09-16

Wychodze z zalozenia, ze organizmu nie ma co popedzac, bo jak wiadomo "pospiech jest zlym doradca". Jak ma sie zregenerowac w okreslonym czasie, to oznacza, to ze ten czas jest wlasciwy z jego punktu widzenia i nie ma sensu go zmieniac ani poganiac. Bo wieczne poganianie w koncu sie kiedys musi skonczyc a dom zbudowany szybko jest zbudowany mniej solidnie i dokladnie, niz dom budowany we wlasciwym tempie.

To garsc moich wlasnych i niezwykle glebokich przemyslen opartych na moich doswiadczeniach Big Grin


RE: regeneracja - rafal - 2013-09-16

(2013-09-16, 12:24)Jugger napisał(a):  Wychodze z zalozenia, ze organizmu nie ma co popedzac, bo jak wiadomo "pospiech jest zlym doradca". Jak ma sie zregenerowac w okreslonym czasie, to oznacza, to ze ten czas jest wlasciwy z jego punktu widzenia i nie ma sensu go zmieniac ani poganiac. Bo wieczne poganianie w koncu sie kiedys musi skonczyc a dom zbudowany szybko jest zbudowany mniej solidnie i dokladnie, niz dom budowany we wlasciwym tempie.

To garsc moich wlasnych i niezwykle glebokich przemyslen opartych na moich doswiadczeniach Big Grin

ja bym to bardziej porównał używania np wylewki zwykłej (12h) a szybkoschnącej (4h) - można szybciej budować używając tej drugiej Smile

a tak abstrahując od tematyki budowlanej, taka ciekawostka w temacie regeneracji - Allan Bower, znany z książki btgb mały gimnastyk (już taki mały nie jest) 4 razy w tygodniu po porannym treningu zażywa 10min kąpieli lodowej.


RE: regeneracja - Brachu - 2013-09-16

Kąpiel w lodzie jak już wcześniej pisałem działa wybitnie dobrze (przynajmniej w moim przypadku). Kilka pierwszych kąpieli to czysta walka z samym sobą ale później człowiek przyzwyczaja się na tyle że w pewnym stopniu staje się to nawet przyjemne. Podczas takiej kąpieli organizm żeby zachować jak najwięcej ciepła "kurczy się". Wszystko jest bardzo mocno zbite i spięte a po wyjściu z lodu kiedy podnosi się temperatura ciała dosłownie czuć jak wszystko się rozluźnia, wszystkie bóle i napięcia w mięśniach puszczają. Poza mną jeszcze kilku kumpli stosuje takie kąpiele i wszyscy zgodnie twierdzą że to faktycznie pomaga. Ja z czystym sumieniem polecam.