Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Łączenia pracy mięśniowej
#1

Witam

Jak wiadomo istnieją trzy główne rodzaje pracy naszych mięśni. Trenując np. gimnastyke są nam potrzebne wszystkie trzy - siłowa, dynamiczna i wytrzymałościowa. Z moich poszukiwań i doświadczeń dowiedziałem się, że treningu siłowego lepiej nie łączyć z żadnym. To znaczy że przed takim treningiem lepiej nie robić nic żadnych aerobów, cardio itp. Tak samo po treningu siłowym nie należy takich ćwiczeń wykonywać, gdyż prowadzi to do większej 'degradacji' mięśni co prowadzi do dłuższej regeneracji. Owszem nie jest to
zabronione, jeśli ktoś zna swoje granice, jest na dobrej diecie to jest ok. Ale jak wiadomo trening siły można robić codziennie ale gdy dołożymy do tego właśnie jakąś wytrzymałościówke to na drugi dzień może być róźnie. Nie wiem natomiast jak to sie ma do treningu dynamiczno - wytrzymałościowego.

1.Czy takie połączenie w ogóle ma sens ? Jakie są wady i zalety takiego treningu gdy ćwiczymy te same mięśnie ale wykonuja one inną prace.Co można przez to zyskać i czy da się przez to zyskać więcej? Może dobrym pomysłem będzie po treningu dynamicznym zrobienie paru ćwiczeń/serii ćwiczeń wytrzymałościowych "na dobicie" w celu uzuskania większych postępów.

2.Czy to o ogóle ma sens i czy takie wariacje przynoszą efekty ? Jeśli tak to czy macie jakieś patenty jak to połączyć.

3. Zna ktoś jakieś źródła gdzie można się więcej dowiedzieć na temat takiej pracy mięśni ? Książki, trenerzy, strony internetowe itp.

Jeśli tak, to jakie połączenia przynoszą najlepsze efekty i dlaczego.

Ćwicze zawsze z pełnym sercem i zaangażowaniem, dopiero kilka lat jeśli chodzi i siłowe przygotowanie do sportu m.in gimnastyke czysto amatorsko, dlatego jest bardzo ważne dla mnie również ze względu na wiek (25) żeby wyciągnąć z życia i ciała jak najwięcej bez użycia przyspieszaczy w stylu suplementów.

Dziekuje za poświecony czas i rady.

Pozdrawiam,
Adrian.
#2

Pracę mięśniową dzielimy na

- koncentryczną
- ekscentryczną
- izometryczną
- izotoniczną

w gimnastyce działa głównie praca izotoniczna tzw. siła dynamiczna, ale zanim dojdzie do tego trzeba opanować obciążenie, więc wpierw trenuje się metodą koncentryczną, bo najłatwiej rozwinąć mięsień. A nowych ruchów proponuję metoda ekscentryczną, natomiast izometryczna utrwala ruch w danej pozycji.

"Tak samo po treningu siłowym nie należy takich ćwiczeń wykonywać, gdyż prowadzi to do większej 'degradacji' mięśni co prowadzi do dłuższej regeneracji"

z tym się nie zgodzę zależy od intensywności wykonywanego ćwiczenia, generalnie robi się aeroby przy wysokim tętnie, ale intensywność niska, dzięki czemu pobudzamy organizm do spalana tłuszczu w większej ilości niż przy samym treningu siłowym.


Przede wszystkim zależy co chcesz osiągnąć i wtedy dostosować metodę treningową. Owszem nie ma sensu robić siły, masy i wytrzymałości na tym samym treningu, ale można robić masę jednego mięśnia, siłę drugiego i wytrzymałość trzeciego na tym polega kulturystyka, czyli "doszlifowanie" mięśni kiedy są dysproporcje tworzenie tzw. definicji mięśnia.
#3

(2013-11-17, 22:28)Newcio napisał(a):  Przede wszystkim zależy co chcesz osiągnąć i wtedy dostosować metodę treningową.

Ćwicze parkour i potrzebuje uniwersalnych mięśni jak gimnastycy. Potrzebna mi siła eksplozywna żeby skakać wysoko i daleko, ale też po to by dynamicznie 'wbijać' na wysokie ściany. Czysta siła żeby być poprostu silnym a nie napakowanym, dla większej stabilizacji ciała. Jak również wytrzymałość by móc dłużej cieszyć sie treningiem. Pytanie jest jak to wszystko rozłożyć w tyg. Jest tego sporo a chciałbym przynajmniej 2-3 razy w tyg. wykonywać różną prace mięsniową.
#4

Niestety nikt nie ma jeszcze jaj by opracować metodę treningową pod Parkour. Być może kiedyś ja coś spróbuję napisać, ale na razie jestem zbyt cienki w uszach by się bawić w trening sportowy. Przed Parkour nie ma wyzwań w postaci zawodów, więc nie ma potrzeby napisać stricte pod Parkour treningowych metod ( wystarczy, że mam to w głowie i przekazuję to na akademii swojej), dlatego korzysta się z metod treningowych z gimnastyki, akrobatyki, czy break dance'u. Ja bym jeszcze tutaj dodał podnoszenie ciężarów i lekkoatletykę.

Na dynamikę potrzebne są ćwiczenia lekkoatletyczne i ćwiczenia na siłę eksplozywną nóg i ramion. Na ramiona teoretycznie nikt nic nie opracował, są jedynie wzmianki jakiś autorów, którzy stosują ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.

Ćwiczenia lekkoatletyczne na dynamikę ( heh przydałby się tutorial za dużo pisania Smile ) generalnie chodzi o skipy, wskoki na murki i zeskoki, przeskoki z jednego na drugi, głównie skoki precyzyjne na różne powierzchnie ( barierki cienkie, grube, murki, poręcze itd ) setki skoków najlepiej 20-30 powtórzeń w serii.
- przysiady z wyskokami różnego rodzaju
- podskoki na jednej nodze w różnych wariantach
- skakanka
- wyskoki z różnych pozycji wyjściowych
- przeskoki przez przeszkody w biegu, sam wiesz doskonale jak ćwiczyć nie muszę Ci podpowiadać

Siła eksplozywna nóg

- zeskoki w głąb ( skok w dal )
- zeskok z murka przysiad i jak najszybsze odbicie do góry
- zeskok z murka i po lądowaniu przeskok nad przeszkodą

Czyli to co do tej pory robiłeś ale nie byłeś świadom nic naprawdę odkrywczego.

Jedyny mankament jest tego, że siłę eksplozywną naturalnie wypracujesz, a potem musisz pracować z obciążeniem i tutaj zaczynają się schody, łatwo o kontuzję. Bez trenera nie polecam trenować, bez solidnej rozgrzewki nie co myśleć o sile eksplozywnej. Ja sam mam opory przed treningiem, obecnie nie mam wolnych ciężarów w domu, a nawet jeśli to nie chce mi się ich tachać na miejscówkę, na osiedlu nie mam takich murków bym mógł z ciężarami wskakiwać, zresztą co by sąsiedzi powiedzieli na to ??? Jedynym rozwiązaniem jest kamizelka z obciążeniem. I proponuję sobie zakupić i co jakiś czas dorzucać 2 kg, jeśli czujesz że to co do tej pory robiłeś bez obciążenia z 2 kg więcej, robisz bez problemu. Jakie ćwiczenia, co koniecznie wziąć pod uwagę, musisz sam wymyślić, nie poradzę Ci to jest moje know-how, na które pracowałem latami i nie za bardzo chce się tym dzielić, ponieważ konkurencja czyha za rogiem i dosłownie kopiuje wszystkie rozwiązania, jeśli wiesz o kim mowa Smile

Siła eksplozywna ramion

Mniej więcej kształtuje się w ten sposób np. pompki po ugięciu ramion dynamiczny wyprost z podskokiem np. z klaśnięciem w trakcie podskoku.

Standardowy przykład na czym polega siła eksplozywna ramion. Jak zrobić planche czy lache na murku dynamicznie i jak rozwijać w tym kierunku siłę, niestety ale mam swoje wypracowane metody i tak jak powyżej nie do końca chce się tym dzielić. Jeśli jesteś z Warszawy możemy się umówić trening indywidualny i wtedy Ci wyjaśnię to i owo. Już niedługo wybudowany będzie pierwszy w Polsce Parkour Park, więc często będę tam pojawiał by poprowadzić treningi indywidualne.

Także musimy się zastanowić czy siłę eksplozywną ramion można ćwiczyć po przez kilka ćwiczeń ? Tak wystarczy ale do adaptacji mięśniowej potem wchodzą ciężary bez nich nie wejdziemy wyżej. Tak jak bez ciężarów nierealne jest skakanie 12-13 stópek precków, tak samo żeby kozackie lach robić nie ma szans bez ciężarów. Owszem są przypadki ludzi, którzy robią lepiej i skaczą 12 stópek bez ciężarów, ale to wynika z ich genetyki, budowy somatycznej i sprecyzowanego regularnego treningu.



Nie widzę trenowania poważnie Parkour bez kształtowania siły nóg poprzez podnoszenie ciężarów. Jest dla mnie skrajnym brakiem wiedzy, jeśli ktoś mi powie, że Parkour nie potrzebna jest praca z ciężarami.

Tutaj pomocną dłonią będą przede wszystkim przysiady, wykroki, wyskoki ze sztangą. No i najlepiej 90-100% możliwości naszych. Masa nóg nie jest nam potrzebna lecz siła i synchronizacja włókien mięśniowych. Warto pamiętać o dwugłowym uda, tutaj warto zainwestować w masę bez tego mięśnia po lądowaniu łamalibyśmy się jak domek z kart żeby wyskoczyć do następnego precka.

Znajdź duży ciężar gdzie możesz robić max 5 powtórzeń i 3-5 minut odpoczynku

I koniecznie pamiętaj o pasie. Dobrym ćwiczeniem jest martwy ciąg, najszerszy grzbietu prawie w ogóle w Parkour nie jest używany, więc warto o to zadbać a przy martwym ciągu synchronizacja włókien mięśniowych jest ogromna.

Szukać takich ćwiczeń na nogi, gdzie będą również angażowane pośladki które mocno pracują przy lądowaniu i gaszeniu skoków. Dobrym treningiem ale to wiadomo nie każdy może sobie pozwolić są i mówię tutaj poważnie skoki spadochronowe, a konkretnie hamowanie przed lądowaniem. Kosmiczny rozwój mięśni poprzez pracę z oporem powietrza, nie ma nic lepszego niż takie ćwiczenia. A ja znam dobre ćwiczenia, które mogą coś takiego zaimitować Wink

Podpowiem polecam suwnicę płaską.


w Parkour są ważne takie aspekty jak, wytrzymałość w poruszaniu się po przeszkodach, szybkość biegu, dynamika mięśni, siła statyczna by wytrzymać w podporach i zwisach typu cat leap.

Dłuższy temat mógłbym książkę o tym napisać Wink
#5

Newcio dziekuje za poświęcony czas. Mimo wszystko dalej nie znam odpowiedzi na moje pytania hehe. Wiem co mozna cwiczyc, ale bardziej sie skupiam jak to polączyć w całość. Poprostu jakie efekty przyniesię mi robienie treningu wytrzymałościowego jeśli wcześniej trenowałem ten sam mięsień eksplozywnie ? Jakie są wady i zalety takiego połączenia.
#6

Robienie siły i wytrzymałości będzie się znosić. Po sile eksplozywnej potrzeba dużo czasu na regenerację, żeby skutki bodźców na mięśnie wpłynęły na prawidłowy rozwój mięśni. Dlatego w Parkour wiele osób zatrzymało się na 10, 10,5 i 11 stópkach preckach.

Po tym czasie będzie można robić wytrzymałość, ale stracisz % siły, którą wcześniej uzyskałeś na pewno nie całą ale sporo. Nie znam badań, które by to % mogłyby potwierdzić, ale niestety tak jest, albo siła albo wytrzymałość. Jedynym rozwiązaniem jest moc i kondycja mięśnia, która gdzieś oscyluje przy obciążeniu 40-50% i 15-25 powtórzeniach, dlatego tak ważna dla mnie jest magiczna liczba 20 powtórzeń
#7

Newcio ciekawie piszesz, nawet nie miałem pojęcia o tym ze Parkour ma taką metodyke Wink

Gimnastyka Sportowa jest bazą wyjściową dla każdej dyscypliny sportowej !
#8

ma ma ale nie jest upowszechniona, zajęło mi to parę lat by zrozumieć. Z tego powodu poszedłem na AWF, żeby zagłębić te tajemnice i coraz więcej rozumiem mechanizmy, które wpływają na rozwój mięśnia. Dużo też mi dał pobyt w Finlandii, tam chłopaki skaczą po 13-14 stópek skoki precyzyjne po ówczesnym bunny hopie lub z kroku. Zacząłem się zastanawiać jak to jest możliwe przy wikingowych gabarytach.

I z tego również powodu piszę pracę magisterską dot. przeciążeń przy technikach Parkour. Pierwsza na świecie w tej tematyce. A w zanadrzu zrobienie doktoratu, napisaniu metodyki Parkour i może jakiś wstępów do treningów właśnie tego typu. Ale potrzebuję badań i czasu no i dalszego studiowania kształtowania siły mięśniowej, dlatego robię teraz obecnie kurs trenera II klasy w kulturystyce.

Zbieram też informacje o naukowcach co w tym kierunku nie tylko podnoszenia ciężarów ale i w Street Workoutcie i w gimnastyce zrobili badania, które mogą mi posłużyć do zrozumienia wątpliwości i pytań które sobie ciągle stawiam.

Ostatnio co znalazłem:

http://versita.metapress.com/content/lq1...lltext.pdf

Na razie się uczę czytać artykuły i je wyszukiwać jest dosyć trudno. Z kole właśnie powyższy artykuł tłumaczę na język polski mimo, że Polacy go napisali hehe. Będę miał w postaci prezentacji, więc jak tylko prof. mój zjedzie prezentacje i powie co jest nieczytelne to wrzucę ową prezentację dla zainteresowanych
#9

Newcio, trzymam kciuki za realizacje ambitnych planow. Powodzenia

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump
#10

(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  Niestety nikt nie ma jeszcze jaj by opracować metodę treningową pod Parkour.

I tu Cie zaskocze bo ja mam takie metody wynikające z mojego doświadczenia i wiedzy przekazanej przez osoby bardziej doświadczone. Zajmuje sie parkour prawie 8 lat. Przez ten czas było mi dane ćwiczyć z samymi francuzami gdzie wiedze dostałem prosto ze źródla a oni ćwiczą 20 lat więc uważam, że jest to coś. 3 razy z Davidem Belle (w tym raz na sali gimnastycznej gdzie był z nami jego fizjoterapeuta, brat i burmistrz Lisses i jeszcze pare osób), jak również z dwa weekendy z dwoma osobami z jego teamu. W tym jedna osoba to był "president" PAWA która już raczej nie istnieje, przynajmniej praktycznie nie działa. Przekazali nam w ... wiedzy odnośnie konstruowania ćwiczeń. Ćwiczeniu odpowiednich ruchów treningowych, które są częścią lub pochodnymi technik. Potrafie na prawie każdej miejscówce odtworzyć ćwiczenia które będą przydatne stricte do parkour, przez ćwiczenie tych mięśni, tą pracą jakiej w nich potrzebujemy i jednocześnie ćwicząc przy okazji techniki które są wykorzystywane do parkour. Nie chcesz sie dzielić wiedzą na forum to możemy sie umówić na priv... Uwierz ja tez mam swoje patenty. Pozatym w polsce tez pare doświadczonych osób troche wiedzy przekazało, ale mniejsza z tym. Najważniejsze że mam wiedze prosto ze źródła.

(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  Na dynamikę potrzebne są ćwiczenia lekkoatletyczne i ćwiczenia na siłę eksplozywną nóg i ramion. Na ramiona teoretycznie nikt nic nie opracował, są jedynie wzmianki jakiś autorów, którzy stosują ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.

Ćwiczenia lekkoatletyczne na dynamikę ( heh przydałby się tutorial za dużo pisania Smile ) generalnie chodzi o skipy, wskoki na murki i zeskoki, przeskoki z jednego na drugi, głównie skoki precyzyjne na różne powierzchnie ( barierki cienkie, grube, murki, poręcze itd ) setki skoków najlepiej 20-30 powtórzeń w serii.
- przysiady z wyskokami różnego rodzaju
- podskoki na jednej nodze w różnych wariantach
- skakanka
- wyskoki z różnych pozycji wyjściowych
- przeskoki przez przeszkody w biegu, sam wiesz doskonale jak ćwiczyć nie muszę Ci podpowiadać

Siła eksplozywna nóg

- zeskoki w głąb ( skok w dal )
- zeskok z murka przysiad i jak najszybsze odbicie do góry
- zeskok z murka i po lądowaniu przeskok nad przeszkodą

Czyli to co do tej pory robiłeś ale nie byłeś świadom nic naprawdę odkrywczego.

Niestety, BYŁEM i JESTEM świadomy tego co robie, ale to naprawde nic odkrywczego.

(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  Jedynym rozwiązaniem jest kamizelka z obciążeniem. I proponuję sobie zakupić i co jakiś czas dorzucać 2 kg, jeśli czujesz że to co do tej pory robiłeś bez obciążenia z 2 kg więcej, robisz bez problemu. Jakie ćwiczenia, co koniecznie wziąć pod uwagę, musisz sam wymyślić, nie poradzę Ci to jest moje know-how, na które pracowałem latami i nie za bardzo chce się tym dzielić, ponieważ konkurencja czyha za rogiem i dosłownie kopiuje wszystkie rozwiązania, jeśli wiesz o kim mowa Smile

O kamizelce wiem, jest to najlepsza forma obciążenia do treningów ogólnych i tych w których bardziej sie skupiasz tylko na pewnej grupie mięśniowej gdyż ciężar jest rozłożony równomiernie i stawy aż tak nie dostają po dupie. A jakie ćwiczenia to doskonale wiem, naprawde to jest najmniejszy problem a raczej żaden gdyż jak już pisałem mam głowe do tego by umieć je stworzyć w formie najbardziej przydatnej, czyli takiej która najbardziej odzwierciedla sztuke przemieszczania się.

(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  Siła eksplozywna ramion
Mniej więcej kształtuje się w ten sposób np. pompki po ugięciu ramion dynamiczny wyprost z podskokiem np. z klaśnięciem w trakcie podskoku.

Standardowy przykład na czym polega siła eksplozywna ramion. Jak zrobić planche czy lache na murku dynamicznie i jak rozwijać w tym kierunku siłę, niestety ale mam swoje wypracowane metody i tak jak powyżej nie do końca chce się tym dzielić. Jeśli jesteś z Warszawy możemy się umówić trening indywidualny i wtedy Ci wyjaśnię to i owo. Już niedługo wybudowany będzie pierwszy w Polsce Parkour Park, więc często będę tam pojawiał by poprowadzić treningi indywidualne.
Tak wiem ja też mam swoje metody i wiem jak do tego dojść, to nie jest problem potrzeba tylko czasu. Chyba pierwszy parkour park na zewnątrz bedzie w Gdańsku, chłopaki juz kilka lat o to walczą. A tak swoją drogą to pierwszy powstał w Łodzi w 2009r, tylko że kryty, na hali.

(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  Także musimy się zastanowić czy siłę eksplozywną ramion można ćwiczyć po przez kilka ćwiczeń ? Tak wystarczy ale do adaptacji mięśniowej potem wchodzą ciężary bez nich nie wejdziemy wyżej. Tak jak bez ciężarów nierealne jest skakanie 12-13 stópek precków, tak samo żeby kozackie lach robić nie ma szans bez ciężarów. Owszem są przypadki ludzi, którzy robią lepiej i skaczą 12 stópek bez ciężarów, ale to wynika z ich genetyki, budowy somatycznej i sprecyzowanego regularnego treningu.



Nie widzę trenowania poważnie Parkour bez kształtowania siły nóg poprzez podnoszenie ciężarów. Jest dla mnie skrajnym brakiem wiedzy, jeśli ktoś mi powie, że Parkour nie potrzebna jest praca z ciężarami.

Tutaj pomocną dłonią będą przede wszystkim przysiady, wykroki, wyskoki ze sztangą. No i najlepiej 90-100% możliwości naszych. Masa nóg nie jest nam potrzebna lecz siła i synchronizacja włókien mięśniowych. Warto pamiętać o dwugłowym uda, tutaj warto zainwestować w masę bez tego mięśnia po lądowaniu łamalibyśmy się jak domek z kart żeby wyskoczyć do następnego precka.

Znajdź duży ciężar gdzie możesz robić max 5 powtórzeń i 3-5 minut odpoczynku

I koniecznie pamiętaj o pasie. Dobrym ćwiczeniem jest martwy ciąg, najszerszy grzbietu prawie w ogóle w Parkour nie jest używany, więc warto o to zadbać a przy martwym ciągu synchronizacja włókien mięśniowych jest ogromna.

Zgadzam sie bo wiem, że bez ciężarów się nie obejdzie jeśli myślimy o byciu ponadprzeciętnym.


(2013-11-18, 01:24)Newcio napisał(a):  w Parkour są ważne takie aspekty jak, wytrzymałość w poruszaniu się po przeszkodach, szybkość biegu, dynamika mięśni, siła statyczna by wytrzymać w podporach i zwisach typu cat leap.

Dłuższy temat mógłbym książkę o tym napisać Wink

Masz racje, ale ja doskonale wiem co jest w parkour ważne i co ćwiczyć Smile Największy problem to tak jak juz pisałem. Sam widzisz ile jest technik i ile róźnej pracy angażującej kompletnie inaczej nasze mięśnie. Największy problem to brak wiedzy na temat jak to połączyć bo treningów róźnych tyle że dni tygodnia brakuje. Uważam że sekret tkwi w odpowiedniej kolejności ćwiczeń. Ale co najpierw a co potem tego z punktu biologicznego, chemicznego i fizycznego nie wiem i dlatego sie tutaj pojawiłem Smile Może mam dopiero parę postów na forum, ale uwierz mi nie jestem nowicjuszem.

[MOD] Nie przeklinamy na forum! [/MOD]


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości