Puchar FIGu w Glasgow: 12 marca 2016

Anna Kosieradzka - 23.03.2016

12 marca obdył się puchar FIGu w Glasgow, czyli w mieście ostatnich Mistrzostw Świata (chociaż w innym obiekcie).

W pucharze wystartowało 9 zawodników i 7 zawodniczek. W przypadku Pań były to:

Madison Copiak, Kanada, 18 lat, srebrna medalistka drużynowa w 2015 Pan American Games
Enus Mariani, Włochy, 17 lat, mistrzyni Europy juniorek w 2012
Mykayla Skinner, USA, 19 lat, na MŚ 2014 złota medalistka drużynowa i brązowa w skoku
Claudia Fragapane, Wielka Brytania, 18 lat, brązowa medalistka drużynowa MŚ i czterokrotna złota medalistka Commonwealth Games
Vera Van Pol, Holandia, 22 lata, obecna mistrzyni Holandii
Elisabeth Seitz, Niemcy, 22 lata, wice-mistrzyni Europy w 2011
Asuka Teramoto, Japonia, 20 lat, obecna mistrzyni Japonii i 9. w wieloboju MŚ
Nieobecna (z przyczyn wizowych?): Maria Kharenkova, Rosja, 17 lat, mistrzyni Europy na równoważni w 2014

Niektórzy szczęśliwcy mogli obejrzeć te zawody na BBC2, a dla całego świata British Gymnastics przygotowało playlistę na Youtube ze wszystkimi występami.

Zgodnie ze zwyczajem, zawody rozpoczęły się na skoku. Każda z pań miała na tym przyrządzie powody do zadowolenia - wszystkie skoki były piękne i nie dawały sędziom wiele punktów do odebrania. Wszystkie wyniki oscylowały blisko 14, z wyjątkiem Amanara Mykayli, za który zawodniczka dostała 15.566 punkta. (Warto dodać, że i na Mistrzostwach Świata w Glasgow Mykayla miałaby szanse na medal na tym przyrządzie, ale wśród tylu doskonałych zawodniczek kadry USA musiała się tym razem zadowolić rolą zmienniczki.)

Po tym doskonałym początku panie udały się na poręcze. Tu już było trudniej i dwie dziewczyny zaliczyły upadki. Wciąż jednak były świetne układy, z czego najtrudniejszy i najwyżej oceniony należał do Elisabeth Seitz.

Równoważnia, o dziwo, zebrała mniejsze żniwo upadków niż poręcze. Claudia była widocznie zestresowana po swoim upadku na poręczach i walczyła o równowagę wyraźnie, ale skutecznie - Mykayla podobnie. Ogromne wrażenie zrobiła natomiast Elisabeth, poruszając się pewnie i sprawnie, jakby wykonywała swój układ na ziemi. Punktami nie przebiła Claudii, ale tak świetne opanowanie tego przyrządu otwiera drogę do niejednego medalu.

Na ćwiczeniach wolnych było podobnie jak na skoku: wszystkie zawodniczki wykonały swoje układy dobrze, bez większych błędów, zgodnie z planem. Decydująca była zatem truność, a ta miała roztrzał od 5.0 po 6.2 za oryginalny i imponujący układ Claudii:

Złoty medal zdobyła Amerykanka, srebrny Niemka, a brąz Brytyjka. Niewiele do podium zabrakło Japonce, która na każdym z pierwszych trzech przyrządów była trzecia.

Pełne wyniki:
1 MyKayla Skinner 56.999
2 Elisabeth Seitz 55.732
3 Claudia Fragapane 55.398
4 Asuka Teramoto 54.765
5 Enus Mariani 54.432
6 Madison Copiak 53.233
7 Vera Van Pol 51.465

Po stronie mężczyzn, medale powędrowały do Brytyjczyka Maxa Whitlock, Brazylijczyka Arthura Nory Oyakawa, oraz Brytyjczyka Dana Purvis. Żaden z gospodarzy nie opuścił zatem zawodów bez medalu. Rewelacyjna forma Brytyjskiej gimnastyki trwa.